Menü Kapat

Şüpheli İlişkiden Kaç Gün Sonra Kan Testi Yapılır ?

Cinsel ilişki yoluyla en az 20 ve üzeri bakteri, virüs ve parazitin bulaştığı biliniyor. Bu etkenlerden 4 tanesi hem önlenebilir olması hem de tehlikeli hastalığa ve erken tanınmazsa ileride ölümlere bile yol açması bakımından önemlidir.

Türkiye’de bir ilk olarak “Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” ile bu dört tehlikeli hastalığın testini artık evinizde kendiniz kolaylıkla ve güvenli bir şekilde yapabileceksiniz.

Günümüzde tam tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar : Sifiliz (Frengi), Gonore (Bel soğukluğu), Klamidya ve Trikomoniyaz’dır. Şüpheli cinsel ilişki ile en sık geçen  4 hastalık Hepatit B, C, Sifiliz ve HIV (AIDS) şeklindedir. Bu 4  hastalık erken tanı konmazsa ileride ağır durumlara ve hatta ölüme yol açabilir.

Şüpheli Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıklar ve Belirtileri Nelerdir ?

CYBE’ler (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) başlıca olarak vajinal, anal ve oral seks ile bulaşır. Bazı CYBE’ler kan veya kan ürünleri ve hatta doğumda anneden çocuğa da yayılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her gün 1 milyon cinsel yolla bulaşan hastalık ortaya çıkar.

Kadınlarda Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ana belirtileri:

Vajinal kaşıntı

Anormal akıntı

Cinsel ilişki esnasında ağrı

Genital bölgede veya deride döküntüler veya lezyonlardır.

Pek çok cinsel yolla bulaşan hastalık başlangıçta belirti vermez ve bu da bulaşma riskini artırır.

Kadınlarda görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerde de görülür. Bu enfeksiyonlarda erkeklerde görülen belirtiler şöyledir:

İdrar yaparken ağrı

Alt karın bölgesinde ağrı

Penis akıntısı, kaşıntı ve ağrı

Peniste küçük sıvı dolu veya kırmızı renkli yumrular ve ülserler

Karnabahar şekilli siğiller

Ateş, döküntü, Boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleri şeklindedir.

“Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” ile tespit edilen Hastalıklar Neler ?

HIV (AIDS)

HIV (Human Immmunodeficiency Virus),  İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan bir hastalık etkenidir. Virüs insan bağışıklık hücrelerini zayıflatır ve fırsatçı enfeksiyonların görülmesine neden olur.

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV tarafından oluşturulan, “Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” olarak adlandırılan bir hastalıklar tablosudur. Bağışıklık hücrelerinin yıkımı sonucu fırsatçı enfeksiyonların ilerleyerek ciddi hastalık tabloları oluşturması durumudur.

Türkiye’de 10 bin, Dünya’da ise 35 milyondan fazla insan HIV enfeksiyonunun etkisindedir. Günümüzde “Tek gecelik ilişki yaşayanlar HIV kapmaya dair kuşkularını gidermek için test yaptırıyor ama utandığı için testi yaptırmayanlar daha fazla.

HIV Nasıl Bulaşır ?

HIV pozitif kişi ile korunmasız (Kondom kullanılmadan) yapılan her türlü (oral, vajinal, anal) cinsel ilişki ile
Ortak kullanılan ve HIV enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemelerle
Enfekte kan ve kan ürünleriyle
HIV pozitif anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında emzirme ile bulaşabilmektedir.

Erken teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse, AIDS’ten korunarak uzun yıllar yaşanabiliyor.

HIV Belirtileri Nelerdir ?

HIV bulaşmasından 2-12 hafta sonra hastaların önemli bir kısmında hafif ateş, kırgınlık, halsizlik gibi soğuk algınlığı ya da grip benzeri belirtiler görülür. Ancak bu durum kısa sürede geçer.

8-10 yıl belirtisiz bir dönem gösterdikten sonra, hızlı kilo verme, kuru öksürük, yüksek ateş, bitkinlik, ishal, hafıza kaybı, depresyon gibi belirtiler görülür, bağışıklık sistemi çöker ve kişi fırsatçı enfeksiyonlar veya kanserler nedeni ile ölür.

Bu nedenle şüpheli her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılmalıdır.

“Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” HIV için Ne Zaman Yapılmalı ?

Virüsün ortalama 2-12 hafta kuluçka dönemi olduğu için HIV’e karşı antikorlar en erken 1 ay, ideali 3 ayda yeterli seviyede oluşuyor. Bu nedenle, kuşkulu bir ilişkiden hemen sonra test yapılması doğru değil.

Testinizi en erken 1 ay sonra yapın. Negatif çıksa bile mutlaka son kez 3. ayda tekrarlayın.

SİFİLİZ (FRENGİ)

Hastalık etkeni Treponema pallidum adı verilen bir bakteridir. Zamanında tanı konmaz ve doğru tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen sonuçlara) neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. 

Sifiliz Nasıl Bulaşır ?

Genellikle cinsel temas ile bulaşır. Daha az oranda kan transfüzyonları, açık yara veya lezyon varken öpüşmek vb. yollar ile bulaşabilir.

Sifiliz kişiden kişiye bakterinin neden olduğu yaralara (şankr) direkt temas ile de bulaşır. Bu yaralar dış genital organlar, vajina, makat, rektum, ağız ve dudaklarda görülebilir.

Sifiliz, enfekte anneden doğmamış bebeğine de geçebilir.

Sifiliz Belirtileri Nelerdir ?

Cinsel ilişkiden sonraki ilk bulguların ortaya çıkması arasında geçen süre 10-90 gündür (ortalama 3 hafta). Hastalık 3 evrede görülür.

Birinci Evre : Birinci evrede tipik bir Sifiliz ülseri görülür. Şankır adı verilen kenarları belirgin, sert, yuvarlak-oval, tek, tabanı temiz, sulantılı ve ağrısız bir yara oluşur. Bazen birden fazla da olabilir.

Çoğu hastada bu dönemde tek taraflı, deriye yapışık olmayan, ağrısız Lenf bezi büyümesi de vardır. Yara 3-6 hafta devam eder ve tedavili ya da tedavisiz iyileşir. Yara kendiliğinden kaybolsa da enfeksiyonun ikinci evreye geçmemesi için tedavi şarttır.

İkinci Evre : Bakterinin tüm vücuda yayıldığı dönemdir. Şankır’ın çıkmasından ortalama 1-6 ay sonra ateş, baş ve boğaz ağrısı, kas-eklem ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı kusma gibi belirtiler ortaya çıkar. İkinci evre boyunca deri döküntüleri veya yaralar görülebilir.

Döküntüler pürüzlü, kabarık, kırmızı, kırmızımsı kahverengi benekler şeklindedir. El avuç içlerinde ve ayak tabanlarında sıktır. Genelde kaşınmaz ve bazen farkına varılamayacak kadar soluktur.

Gizli ve Geç Evre:  Sifiliz tedavi edilmezse herhangi bir bulgu vermeksizin yıllarca vücutta kalabilir. Tedavi görmeyen vakaların yaklaşık % 15’inde, geç evre enfeksiyonun başlangıcından 10-30 yıl sonra çok daha ciddi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kas hareketlerinin koordinasyonunda güçlük, felç, hissizlik, körlük, ruhsal bozukluklar görülebilir.

Hastalık iç organlarda (Kalp, Karaciğer, Beyin gibi) hasar yaparak ölüme sebebiyet verebilir. 

Hamile Sifiliz hastaları doğmamış bebeğine enfeksiyonu bulaştırabilir. Hastalık erken doğum, ölü doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebeğe neden olabilir.

“Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” SİFİLİZ için Ne Zaman Yapılmalı ?

Bakterinin ortalama 3-12 hafta kuluçka dönemi olduğu için antikorlar en erken 1 ay ideali 3 ayda yeterli seviyede oluşuyor. Bu nedenle, kuşkulu bir ilişkiden hemen sonra test yapılması doğru değil. Testinizi en erken 1 ay sonra yapın. Negatif çıksa bile mutlaka son kez 3. ayda tekrarlayın.

HEPATİT B

Hepatit B hastalığı, Hepatit B virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. Akut hastalık geçiren insanların % 1-2’sinde Fulminant Hepatit adı verilen son derece ölümcül olan tablo gelişir. Kronik Karaciğer hastalığı, Siroz veya Karaciğer Kanseri riski de vardır.

Kronikleşme 1-5 yaş arası çocuklarda % 30-50 iken yetişkinlerde yaklaşık % 5’tir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

Güvenli olmayan cinsel ilişki

Kontrol edilmemiş kan nakli ya da kan ürünlerinin kullanımı

Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri

Anneden bebeğe doğum sırasında

Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı

Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması ile bulaşabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir ?

Yetişkinlerin yaklaşık % 50’sinde virüsle temas ettikten 45-160 gün (ortalama, 120 gün) sonra belirtiler görülebilir.

Halsizlik, yorgunluk
İştahsızlık
Bulantı, kusma
Karın ağrısı
Ateş
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları, Artrit
Deri döküntüleri
Koyu renkli idrar
Gözlerde ve ciltte sararma

İyileşme döneminde,sarılık, iştahsızlık ve diğer belirtiler kaybolur ise de halsizlik ve yorgunluk, haftalar ya da aylarca sürebilir.

“Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” Hepatit B için Ne Zaman Yapılmalı ?

Testinizi en erken 1 ay sonra yapın. Negatif çıksa bile mutlaka son kez 3. ayda tekrarlayın.

HEPATİT C

Hepatit C virüsünün neden olduğu Karaciğer hücresinin hasarına yol açan Karaciğer iltihabıdır. İnkübasyon süresi 2 -6 hafta arasında değişir. İyileşme süresi 8–9 hafta olup, 6 aya kadar uzayabilir.

Akut ve kronik Hepatite neden olabilir. Genç yaşta virüsle karşılaşmada daha düşük olmakla birlikte, %75–85 oranında kronikleşme özelliği nedeniyle önem kazanmaktadır.

Hepatit C enfeksiyonuna bağlı olarak 20 ile 30 yıl içerisinde Siroz oluşabilir. Hepatit C enfeksiyonu olan çok az kişide, Karaciğer Kanseri gelişimi görülebilmektedir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır ?

Cinsel yolla

Enfekte kan ve kan ürünleri transfüzyonu

Enfekte vericiden doku veya organ nakli ile

Damar içi uyuşturucu kullanımı sırasında enjektör paylaşımıyla

Enfekte cihaz ve güvensiz enjeksiyon yolu ile

Dövme, Piercing gibi kozmetik amaçlı vücut delici işlemlerin steril olmayan koşullarda yapılması

Mukozadaki açıklıktan (yara, çizik vs) geçiş

Gebelikte anneden bebeğe geçiş (<%5) bulaş yollarıdır.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir ?

Kuluçka dönemi 2 hafta ile 6 ay arasındadır. Hastalığın büyük çoğunluğu belirtisiz seyreder.

Ani başlayan sarılık

Koyu renkli idrar

İştahsızlık

Halsizlik

Bulantı

Sağ üst kadran hassasiyeti

Kusma

Karın ağrısı görülür.

Çoğunlukla sessiz ve herhangi bir belirti vermeden seyreden ve yavaş ilerleyerek geç dönemde ciddi Karaciğer hasarına neden olabilen bir hastalıktır.

“Doktorix 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli” Hepatit C için Ne Zaman Yapılmalı ?

Testinizi en erken 1,5 ay sonra yapın. Negatif çıksa bile mutlaka son kez 3. ayda tekrarlayın.

Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunulur ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önlemenin yolu güvenli sekstir. Tek cinsel partner seçimi koruyucudur. Seks esnasında Prezervatif kullanmak bazı enfeksiyonları önleyebilir. Hepatit B ve HPV aşı ile önlenebilir.

Şüpheli cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve uzun dönemli, tek eşli cinsel ilişkiler tercih edilmelidir. Genital bölgede yara, akıntı veya kaşıntı gibi belirtiler gözlendiğinde uzman bir hekime danışılmalı ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Şüpheli Cinsel ilişki yaşanmışsa belirti olmasa bile 1. ve 3.aylarda 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli gibi testler yapılmalıdır.

Özetle Şüpheli İlişkiden Kaç Gün Sonra Kan Testi Yapılır ?

Şüpheli Cinsel ilişki yaşanmışsa belirti olmasa bile en erken 1. ayda ve mutlaka 3.ayda 4’lü Şüpheli İlişki Test Paneli gibi testler yapılmalıdır. Anti-HIV, Anti-HCV, HbSag, Sifiliz testi mutlaka yapılmalıdır.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.