0

HIV ve AIDS: EFSANELER VE GERÇEKLER

HIV’Lİ OLMAK AIDS OLDUNUZ DEMEKTİR

HIV (insan immün yetmezlik virüsü) enfeksiyonunun son aşaması AIDS’tir (edinilmiş immün yetmezlik sendromu).

Bir kez HIV enfeksiyonu kaparsanız, ömür boyu sizde kalır, ancak tüm insanlarda AIDS’e ilerlemez. Antiretroviral tedavi (ART) ile birçok insan HIV enfeksiyonu ile normal bir yaşam beklentisi içinde olabilir.

GÜNLÜK SOSYAL İLETİŞİMDEN HIV KAPMAK ZOR

HIV, gündelik temastan, havadan, sudan, bulaşıkları paylaşmaktan, klozet kapaklarından veya tükürükten bulaşmaz.

Virüs vücut dışında uzun süre yaşayamaz. HIV, kan, meni ve anne sütü gibi vücut sıvıları yoluyla bulaşır ve korunmasız cinsel ilişkiye girerek ve iğneleri paylaşarak hastalığın yayılması mümkündür.

Daha az yaygın olarak, HIV anne sütü, kan nakli ve HIV bulaşmış bir iğne veya nesne ile geçebilir.

HIV KAPARSAN YAŞAMAK İÇİN SADECE BİRKAÇ YILIN KALIR

AIDS salgınının başlangıcında, yaşam beklentisi sadece birkaç yıldı.

Ancak, artık durum böyle değil. Yeni ilaçlar ve tedaviler, HIV’li kişilerin yaşamlarını uzatmıştır ve birçoğu normal bir yaşam sürebilmektedir. Erken müdahale ile HIV’in AIDS’e dönüşmesini önleyebilirsiniz.

BELİRTİLERİNİZ NEDENİYLE HIV OLDUĞUNUZU ANLARSINIZ

HIV ile ilk enfekte olduğunda herkeste semptomlar görülmez.

Birçok insan, HIV ile enfekte olduktan sonraki 2 ila 4 hafta içinde “akut retroviral sendrom” (ARS) veya “birincil HIV enfeksiyonu” olarak adlandırılan grip benzeri semptomlara sahiptir. Semptomlar ateş, şişmiş bezler, boğaz ağrısı, döküntü, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları ve baş ağrısını içerebilir.

Belirtiler birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar diğer birçok enfeksiyona benzer ve HIV ile enfekte olup olmadığınızı kesin olarak bilmenin tek yolu test yaptırmaktır.

HIV İYİLEŞTİRİLEBİLİR

Hiçbir ilaç HIV enfeksiyonunu kesin tedavi edemez, ancak virüsü kontrol etmeye ve bağışıklık sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek ve muhtemelen HIV’in AIDS olmasını önleyebilecek tedaviler vardır.

Şu anda, çeşitli olası ilaç kombinasyonlarının yanı sıra dokuz farklı HIV ilacı sınıfı vardır.

HERKES HIV KAPABİLİR

Herhangi bir yaş, ırk veya cinsiyetten herkes HIV ile enfekte olabilir.

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), ABD’de yaklaşık 1 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğunu ve 2018’de yaklaşık 38.000 kişinin yeni enfekte olduğunu tahmin etti.

HER İKİ PARTNERDE DE HIV VARSA SEKS GÜVENLİDİR

Herhangi bir yaş, ırk veya cinsiyetten herkes HIV ile enfekte olabilir.

Her iki partner de HIV pozitif ve semptomsuz olsa bile, biri yine de cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon (CYBE) taşıyabilir. Ayrıca, siz ve eşiniz HIV virüsünün farklı varyasyonlarına (suşlarına) sahip olabilirsiniz. Prezervatif ve diş barajları kullanmak her zaman daha güvenlidir.

Lateks prezervatifler, HIV enfeksiyonuna karşı en iyi korumayı sağlar; kuzu derisi prezervatifler, virüs içlerinden geçebileceği için herhangi bir koruma sağlamaz.

HIV-POZİTİF İSENİZ BEBEĞİNİZE GEÇMEZ

HIV pozitif olan hamile kadınlar HIV virüsünü bebeklerine geçirebilirler.

Hamilelik sırasında, vajinal doğum sırasında veya emzirme döneminde olabilir. Bununla birlikte, anne hamilelik sırasında antiretroviral ilaçlarla tedavi görürse, sezaryen ile doğum yaparsa ve emzirmekten kaçınırsa, enfeksiyonun bebeğine geçme riskini büyük ölçüde azaltabilir.

HIV İLE İLGİLİ DİĞER ENFEKSİYONLAR MUTLAKA GELİŞİR

HIV’li insanlar fırsatçı enfeksiyonlara karşı savunmasızdır.

Bunlara tüberküloz, zatürre, septisemi (kan zehirlenmesi), kandidiyazis, herpes, sitomegalovirüs ve Kaposi sarkomu, lenfoma ve skuamöz hücreli karsinom gibi bazı HIV ile ilişkili kanserler dahildir.

Antiretroviral tedavi tedavisi, CD4 hücrelerinizi artırarak bu fırsatçı enfeksiyonlara yakalanma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. Diğer enfeksiyonlar ilaçlarla önlenebilir.

 

Yanıtlanmış Soru !
Yorum Ekle