Menü Kapat

Kan Tahlilinde Pozitif Ne Anlama Gelir ?

Kan tahlillerinde yazan terimler ve sayılar bazen kafa karıştırıcı olabilir.

Binlerce laboratuvar testi vardır ve sonuçları farklı anlamlara gelebilir. Ancak birkaç genel yönerge biraz ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Doktorlar Laboratuvar Testlerini Neden İster ?

Kimse iğneyle kolundan delinmekten ya da bardağa çiş yapmaktan hoşlanmaz. Ancak laboratuvar testleri önemli araçlardır ve doktorlar bunları birkaç farklı şekilde kullanır:

Fiziksel durumunuzun (kolesterol veya kan şekeri testleri gibi) genel olarak nasıl olduğunuzu kontrol etmek için
“Strep boğazınız var mı?” gibi belirli bir soruyu yanıtlamak için.
Devam eden bir durumu izlemek veya tedavinin nasıl çalıştığını görmek için

Sonuç Almak Ne Kadar Sürer ?

Bu teste bağlı. Bazıları doğrudan ofiste veya yakındaki bir laboratuvarda yapılabilir, böylece sonuçları o gün veya ertesi gün alabilirsiniz. Diğer testler, özellikle belirli bir tür laboratuvara gönderilmeleri gerekiyorsa, günler veya haftalar sürebilir.

Sonuçlarım Ne Anlama Geliyor ?

Kan Tahlilinde Pozitif ve Negatif Ne Anlama Gelir ;

Bazı laboratuvar testleri, hamile olup olmadığınız veya belirli türde enfeksiyonlarınız olup olmadığı gibi evet-hayır sorularına yanıt verir. Bu sonuçlar genellikle “pozitif” veya “negatif” olarak yazılır. Bu durumda, pozitif mutlaka “iyi” anlamına gelmez ve negatif mutlaka “kötü” anlamına gelmez.

Bunun yerine:

Pozitif : Laboratuvar, doktorunuzun test ettiği şeyi buldu demektir. Yani strep boğaz için bir test yaptırdıysanız, pozitif test strep boğazınız olduğu anlamına gelir.

Bir başka örnek HBsAg pozitif çıkarsa bu sizin kanınızda Hepatit B yüzey antijeni yani Hepatit B virüsü var demektir.

Negatif : Laboratuar, test edilen şeyi bulamadı demektir. Strep boğaz için negatif sonuç, laboratuvarın numunede herhangi bir strep bakterisi bulamadığı anlamına gelir, bu nedenle muhtemelen sizde yoktur.

HCV negatif çıkması da sizde o dönemde Hepatit C virüsü yok demektir.

Bazen sonuç “sınırda” olabilir. Bu, laboratuvarın örneğinize dayalı olarak net bir evet veya hayır yanıtına sahip olmadığı anlamına gelir. Doktorunuz testi tekrar yapmanızı veya başka bir tür test yaptırmanızı isteyebilir.

Laboratuvar Test Sonuçları Her Zaman Doğru mudur ?

Çok yüksek standartları karşılamaları gerekse de bazen yanılıyor olabilirler. Örneğin, yanlış pozitif (sonuçlar, test edildiğiniz koşula sahip olduğunuzu söylüyor, ancak gerçekte o sizde yok) veya yanlış negatif (sonuçlar bir durumunuz olmadığını söylüyor, ancak gerçekte var) alabilirsiniz. .

Aşağıdakiler gibi pek çok şey belirli laboratuvar test sonuçlarını etkileyebilir:

Yoğun fiziksel aktivite
Bazı yiyecekler (avokado, ceviz ve meyan kökü gibi)
Güneş yanığı
Soğuk algınlığı veya enfeksiyonlar
Cinsel ilişki
Bazı ilaçlar veya ilaçlar

Sonuçlarınızı aldığınızda, testin ne kadar doğru olduğunu doktorunuza sorun. Doktorunuz sonuçlarınızın doğru çıkmayabileceğini düşünüyorsa, testi tekrar yapmanızı veya farklı bir test yaptırmanızı önerebilir.

Laboratuvar Sonuçlarım “Normal” Değilse Ne Olur ?

Sonuçlarınızda “anormal” “referans dışı” gibi kelimeler görürseniz endişelenmeniz normaldir. Ama bu o kadar da sıra dışı değil. Örneğin, sonuçlarınız referans aralığının hemen dışındaysa, mutlaka bir sorun olmayabilir.

Sonuçlarınızdan herhangi biri hakkında endişeleniyorsanız veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz size net bilgiyi verecektir. 

Laboratuvar Testi İpuçları

Her zaman sonuçlarınızın bir kopyasını saklayın. Bu, doktorları değiştirmeniz, onları bir uzmana göstermeniz veya daha sonra tekrar bakmak istemeniz durumunda faydalı olabilir.

İlaç kullanıyorsanız veya sonuçlarınızı etkileyebilecek bir sağlık durumunuz varsa doktorunuza hatırlatın. 

Talimatları takip etmediyseniz dürüst olun. Bazı laboratuvar testlerinde açlık veya belirli aktiviteleri yapmamanız, belirli yiyecekleri yememeniz veya belirli ilaçları almamanız gerekir. Testi yapmadan önce doktorunuza söyleyin. Önemli olan doğru sonucu almaktır, yeniden planlamak zor değildir.

Mümkünse aynı laboratuvara gidin. Teste farklı yaklaşabilecekleri için farklı laboratuvarlardan alınan sonuçları karşılaştırmak zor olabilir. Örneğin, bir laboratuvarın “normal” ve “anormal” için diğerinden farklı aralıkları olabilir.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.