Menü Kapat

Kan Tahlilinde Negatif Ne Demek ?

Kan tahlillerinde bazen sonuçların baş tarafında Negatif yazar. Bu ne anlama gelir birlikte inceleyelim.

Binlerce laboratuvar testi vardır ve sonuçları farklı anlamlara gelebilir. Ancak birkaç prensibi bilmenizde fayda var.

Laboratuvar Testleri Neden İstenir ?

Laboratuvar testleri önemli araçlardır ve doktorlar bunları birkaç farklı şekilde kullanır:

Fiziksel durumunuzun (üre, AST, kolesterol veya kan şekeri gibi) genel olarak nasıl olduğunuzu kontrol etmek için
“Strep boğazınız var mı?” gibi belirli bir soruyu yanıtlamak için.
Devam eden bir durumu izlemek veya tedavinin nasıl çalıştığını görmek için

Çoğu durumda bir hastalık  tespiti testler olmadan yapılamaz ve yaklaşık tüm hastalıkların % 60’ında kesin tanı koymak için laboratuvar testleri gerekir.

Sonuç Almak Ne Kadar Sürer ?

Bu teste bağlı. Bazıları doğrudan ofiste veya yakındaki bir laboratuvarda yapılabilir, böylece sonuçları o gün veya ertesi gün alabilirsiniz. Diğer testler, özellikle belirli bir tür laboratuvara gönderilmeleri gerekiyorsa, günler veya haftalar sürebilir.

Kan Tahlilinde Negatif Ne Demekr ?

Bazı laboratuvar testleri, hamile olup olmadığınız veya belirli türde enfeksiyonlarınız olup olmadığı gibi evet-hayır sorularına yanıt verir. Bu sonuçlar genellikle “pozitif” veya “negatif” olarak yazılır. Bu durumda, pozitif mutlaka “iyi” anlamına gelmez ve negatif mutlaka “kötü” anlamına gelmez.

Bunun yerine:

Negatif : Laboratuar, test edilen şeyi bulamadı demektir. Strep boğaz için negatif sonuç, laboratuvarın numunede herhangi bir strep bakterisi bulamadığı anlamına gelir, bu nedenle muhtemelen sizde yoktur.

HCV negatif çıkması da sizde o dönemde Hepatit C virüsü yok demektir.

Negatif olması genellikle istenen bir durumdur yani o şey sizde yok demektir. Örneğin Gaitada Gizli Kan negatif demek barsaklarınızda az miktarda bile olsa kanama olmamış demektir. VDRL negatif demek sifiliz bakterisi yok demektir.

Çok nadir durumlarda ise testin negatif değil pozitif gelmesi istenir. Örneğin Covid aşısı oldunuz ve 1 ay sonra Covid IgG testiniz negatif geldiyse bu sizde hala antikor oluşmamış demektir, oysa pozitif yani antikor oluşmuş olması istenmektedir.

Laboratuvar Test Sonuçları Her Zaman Doğru mudur ?

Eğer laboratuvar kaliteli ve kullandığı cihazlar, kitler, personel iyi ise genellikle doğrudur. Ama, yanlış pozitif (sonuçlar, test edildiğiniz koşula sahip olduğunuzu söylüyor, ancak gerçekte o sizde yok) veya yanlış negatif (sonuçlar bir durumunuz olmadığını söylüyor, ancak gerçekte var) alabilirsiniz. .

Aşağıdakiler gibi pek çok şey belirli laboratuvar test sonuçlarını etkileyebilir:

Yoğun fiziksel aktivite
Bazı yiyecekler (avokado, ceviz ve meyan kökü gibi)
Güneş yanığı
Soğuk algınlığı veya enfeksiyonlar
Cinsel ilişki
Bazı ilaçlar veya ilaçlar

Sonuçlarınızı aldığınızda, testin ne kadar doğru olduğunu doktorunuza sorun. Doktorunuz sonuçlarınızın doğru çıkmayabileceğini düşünüyorsa, testi tekrar yapmanızı veya farklı bir test yaptırmanızı önerebilir.

Laboratuvar Sonuçlarım “Normal” Değilse Ne Olur ?

Sonuçlarınızda  “referans dışı” gibi kelimeler görürseniz endişelenmeniz normaldir. Ama bu o kadar da sıra dışı değil. Örneğin, sonuçlarınız referans aralığının hemen dışındaysa, mutlaka bir sorun olmayabilir.

Örneğin Trigliserid değerinizi üst sınır olan 200’i geçmişse ve 212 çıkmışsa bu raporda yanında H harfiyle Bold olarak çıkar.  Referans dışıdır ama çok da korkutucu değildir, fazla önemli değildir.

Sonuçlarınızdan herhangi biri hakkında endişeleniyorsanız veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz size net bilgiyi verecektir. 

Laboratuvar Testi İpuçları

Her zaman sonuçlarınızın bir kopyasını saklayın. Bu, doktorları değiştirmeniz, onları bir uzmana göstermeniz veya daha sonra tekrar bakmak istemeniz durumunda faydalı olabilir.

İlaç kullanıyorsanız veya sonuçlarınızı etkileyebilecek bir sağlık durumunuz varsa doktorunuza hatırlatın. 

Talimatları takip etmediyseniz dürüst olun. Bazı laboratuvar testlerinde açlık veya belirli aktiviteleri yapmamanız, belirli yiyecekleri yememeniz veya belirli ilaçları almamanız gerekir. Testi yapmadan önce doktorunuza söyleyin. Önemli olan doğru sonucu almaktır, yeniden planlamak zor değildir.

Mümkünse aynı laboratuvara gidin. Teste farklı yaklaşabilecekleri için farklı laboratuvarlardan alınan sonuçları karşılaştırmak zor olabilir. Örneğin, bir laboratuvarın “normal” ve “anormal” için diğerinden farklı aralıkları olabilir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.