Menü Kapat

HIV Testi Evde Nasıl Yapılır ?

Evde HIV Testi Nasıl Yapılır sorusu özellikle çok eşliler ve şüpheli cinsel temastan sonra AIDS olma korkusu taşıyan ve Hastaneye gitmek istemeyen kişiler tarafından çok sorulan bir sorudur.

Özellikle Yurtdışında Evde HIV Testi oldukça popülerdir. Dünya’da enfeksiyon hastalıkları konusunda Otör kurumlardan olan CDC de 13 ila 64 yaş arası herkesin en az bir kere Evde HIV Testi yaptırmasını önermektedir.

Ülkemizde Evde HIV Testi yapma mümkün olsa da bu konuda yeterli kalitede ürün ve hizmet bulmak neredeyse imkansız gibidir.

“Doktorix Evde HIV Testi” gibi CE belgeli güvenilir testler ise HIV şüphesi çeken kişilerce tercih edilen nadir medikal ürünlerin başında geliyor. Uzman Doktor Kemal Aslan tarafından hazırlanan bu ürün için ürün kullanım desteği, eğitim videoları da mevcuttur.

“Doktorix Evde HIV Testi” satın almak için tıklayınız.

Evde HIV Testi ile Hastaneye gitmeden, kayıt olmadan, sıra beklemeden, yüzlerce TL ödemeden, güvenlice ve kolayca HIV testinizi evinizde kendiniz yapacaksınız.

EVDE HIV TESTİ NASIL YAPILIR ?

1- Açmadan önce Buffer ve Test poşetini oda sıcaklığında 10 dk bekletin. Test kasetini kapalı poşetten çıkarın ve bir saat içinde kullanın.

2- Kaseti temiz ve düz bir yüzeye yerleştirin.

3- Kutu içeriğindeki Poşet Steril Alkollu Bez ile yüzük veya orta parmağınızı silin, 10 saniye kurumasını bekleyin ve yine kutu içindeki Steril Parmak Delici ile parmağınızı delin.

4- Kutu içeriğindeki Pipet ile parmağınızdan 2 damla kadar kan çekin ve kutu içindeki Karıştırma Tüpü’ne 1 damla kan boşaltın. Bu kabın içine yine 8 damla Buffer damlatın ve elinizdeki Pipetle kan ve Buffer’ı karıştırın.

5- Test kitinin numune haznesine bu karışımdan Pipetle alarak 2 damla damlatın.

6- Kiti düz bir yüzeyde 10 dk bekletin. 10 dk sonra oluşan çizgilenmelere göre sonucu değerlendirin. Hepsi bu kadar..

 

EVDE HIV TESTİ SONUCU NASIL DEĞERLENDİRİLİR ?

Negatif : Sadece (C) bölgesinde çizgi belirir, T’ de yoktur. HIV VİRÜSÜ YOK demektir.

Pozitif : Hem Kontrol (C), hem de Test (T) bölgesinde çizgi var yani çift çizgi. HIV VİRÜSÜ VAR demektir.
Test çizgisi bölgesindeki rengin yoğunluğu, numunede bulunan HIV antikorlarının konsantrasyonuna bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle, T bölgesinde silik de olsa her çizgi pozitif olarak değerlendirilmelidir. Hemen bir Laboratuvarda test doğrulanmalıdır.

Geçersiz : Sadece (T) bölgesinde çizgi var, (C) de çizgi yok. Olası nedenler yetersiz kan koyma, yanlış prosedür teknikleri veya kitin bozuk olmasıdır. Prosedürü gözden geçirin ve testi yeni bir kit ile tekrarlayın.

EVDE HIV TESTİ GÜVENİLİR Mİ ?

Burada önemli olan testin doğru zamanda ve usulune uygun yapılmasıdır. Yani şüpheli temastan en az 1 ay geçinde test yapılmalı ve 3.ayda son kez tekrarlanmalıdır.

Erken dönemde test yapılırsa henüz antikorlar oluşmamış olabilir ve kişide HIV virüsü varsa bile yalancı negatif sonuç alınır. Bu hastanelerde bile yapılsa aynı sorun yine vardır.

Evde HIV testi, HIV testi yapmanın bir diğer yoludur. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO), mevcut HIV testi hizmetlerinin yanında Evde HIV testi yapılmasını önermektedir.

Bu testlerin de çeşitli türleri vardır. Tükürükteki HIV antikor seviyeleri, kandaki HIV antikor seviyelerinden daha düşüktür. Dolayısıyla tükrükten yapılan Evde HIV Testi, HIV’i bir kan testi kadar hızlı tespit edemeyebilir.

Oysa parmak ucu kanından bakılan “Doktorix Evde HIV Testi” gibi testlerin Hastanede yapılan testlerden güvenilirlik bakımından neredeyse hiç farkı yoktur.

HIV kitlerinin sensitivitesi (duyarlılığı) > % 99,9 ve spesifitesi (özgüllük) % 99,5’tir. Yani güvenlik bakımından Hastanelerde yaptırdığınız testlerle aynıdır.

EVDE HIV TESTİ  YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

• Testinizi şüpheli cinsel temastan (oral, anal, vajinal) en erken 1 ay sonra yapın. Daha erken dönemde yapılırsa henüz antikorlar oluşmayabilir. Negatif sonuç cıksa bile mutlaka 3.ayda son bir kez daha test yaptırın.

• Son kullanma tarihi geçmis veya poşeti hasarlı kitleri kullanmayın.

• Kitinizi kapalı poşet içinde paketlenmiş olarak oda sıcaklığında veya Buzdolabında (2-30 ° C) saklayın. Test, kapalı poşet üzerinde yazılı olan son kullanma tarihine kadar stabildir. Asla DONDURMAYIN.

• HIV enfeksiyonunun teşhisi için tek kriter olarak kullanılmamalıdır. Tüm hızlı test kasetlerinde olduğu gibi, pozitif sonuçlarda, hekime başvurulmalı ve doğrulama testleri yapılmalıdır.

• Test sonucu negatifse ve belirtiler devam ederse, diğer klinik yöntemler kullanılarak ek test yapılması önerilir. Şüpheli temasın 3.ayında mutlaka bir test daha yaptırın.

 

Ürün Tanıtım Videosu

 

 

NEDEN EVDE HİV TESTİ YAPTIRMALIYIM ?

HIV erken teşhis edilirse ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanırsa, yönetimi ve tedavisi çok daha kolay olacaktır.

Evde yapılan HIV testleri, kişilerin Hastanelerden randevu almak, test sonuçlarının ifşa olması, sıra beklemek, yüzlerce TL ücret ödemek zorunda kalmadan, dakikalar içinde sonuç almalarına olanak tanır.

Evde HIV Testi, insanların virüsü diğer test yöntemlerinden daha erken saptamalarını sağlar. Bu, virüsün kendileri ve çevrelerindeki diğerleri üzerindeki etkisini sınırlamalarına yardımcı olur.

Erken teşhis, tanımadıkları kişileri bile koruyabilir, çünkü cinsel partnerleri potansiyel olarak HIV ile enfekte olup daha sonra bunu başkalarına aktarabilir.

Erken tedavi de  virüsü tespit edilemeyen seviyelere kadar bastırabilir ve bu da HIV’i aktarılamaz hale getirir. CDC, her mililitre (mL) kandaki 200 kopyadan daha az viral yükün artık tespit edilemez olduğunu ilan etmiştir.

EVDE HIV TESTİ SONUCU NEGATİF İSE BU YETERLİ Mİ ?

Bir kişi negatif bir test sonucu alırsa ve maruz kalmasının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçtiyse, HIV  olmadığından oldukça emin olabilir.

Maruz kalmanın üzerinden 3 aydan az bir süre geçmişse, emin olmak için 3 aylık sürenin sonunda tekrar bir HIV testi yaptırmaları uygundur.

EVDE HIV TESTİ POZİTİF ÇIKTI BU NE DEMEK ?

Bir kişi pozitif bir sonuç alırsa, bir Hastaneye gidip emin olmak veya başka bir numuneyi test ettirmek için numuneyi tekrar test etmelidir. Tekrar pozitif çıkması, bir kişinin HIV taşıdığı anlamına gelir.

HIV testi pozitif çıkan kişilerin, en kısa sürede bir enfeksiyon uzmanına gitmesi gerekir.

Doktorlar, HIV’li bir kişiyi hemen antiretroviral tedaviye başlatabilir. Bu, HIV’in ilerlemesini durdurmaya yardımcı olan ve HIV’in diğer insanlara bulaşmasını önlemeye yardımcı olan bir ilaçtır.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.