Menü Kapat

HIV Soru Cevap Siteleri – 2021

HIV virüsü (AIDS hastalığına sebep olur), Dünya’da en fazla korkulan bulaşıcı hastalıkların başında gelir. Bunun nedeni malesef günümüzde bile halen kesin tedavisinin bulunamamasıdır ve yıllar içinde AIDS hastalığına ve ölüme yol açar.

Özellikle cinsel ilişki ile bulaşan HIV, az oranda kan ve kan ürünleri, anneden bebeğe doğumda geçiş gibi yollarla bulaşabilir.

Çok eşli hayat sürenlerin veya şüpheli ilişki yaşayanların, olası HIV, Hepatit B, C, Sifiliz bulaşı açısından en erken 2, ideali 3 ay sonra test yaptırmaları gerekir.

HIV kapma şüphesi, şüpheli ilişki yaşayanların en büyük kabusudur ve gerçekte virüs kapmasalar dahi HIV belirtilerine benzer birtakım semptomlar gösterebilirler. Şurası unutulmamalıdır ki HIV tanısı sadece kan testleri ile konur.

Bu tür riskli veya şüpheli ilişki yaşayanların en büyük sorunlarından biri olan HIV belirtileri veya testleri ile ilgili danışabilecekleri, canlı veya mail desteği alabilecekleri web siteleri 2 elin parmağını geçmez. Üstelik bu sitelerin çoğunda gerçek bir uzman doktor da sorulara bakmaz, sadece güvenilirliği tartışılır internet bilgilerine göre basmakalıp cevaplar verilir.

İşte bu yazımızda size HIV belirtileri, testleri veya tedavisi gibi konularda sorulara güvenilir cevaplar alabileceğiniz web sitelerini derledik.

Hemen başlayalım;

1- Hivforumu.com

Hivforumu.com, Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr.Kemal ASLAN ve ekibi tarafından başta HIV ve AIDS olmak üzere, insanların hastalıklar, laboratuvar testleri, tedaviler gibi sağlık alanında akla gelen her konuda sorularına yine onların RAHATÇA ANLAYABİLECEĞİ sadelikte cevaplar sunmak amacıyla açılan bir site.

Bugüne kadar başta HIV TESTLERİ olmak üzere binlerce soruyu yanıtlayan Uz.Dr.Kemal ASLAN, özellikle YouTube kanalı ve Doktorix.com başta olmak üzere sosyal medya hesaplarından da sorularınızı karşılıksız bırakmamaya çalışıyor.

Hivforumu.com ile çok daha rahat Uz.Dr.Kemal ASLAN’a ulaşabilir, aranızda sohbet edebilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tıpkı doktorix.com gibi kısa zamanda alanında lider konuma gelen site, HIV alanında otor bir site arayanların ilk tercihi.

2- Doktorix.com

Doktorix.com Klinik Biyokimya Uzmanı Dr.Kemal ASLAN ve ekibi tarafından kaliteli ve ürün sonrası tıbbi destekli sağlık ürünlerini müşterilerine sunmak üzere kurulmuş.

Mağazada özellikle Türkiye’de bir ilk olarak evlerinizde “güvenle ve kolayca” yapabileceğiniz Drug Screen (Uyuşturucu ve Uyarıcı maddeler), HIV (AIDS) ve değişik hastalıkların tanısında kullanılan testler satışa sunuluyor.

Ürünler ile ilgili kendi çektikleri açıklayıcı videoları da ürünlerin olduğu sayfalarda bulabiliyorsunuz.

Herhangi bir sorunuz olduğunda iletişim kısmından Uzm.Dr.Kemal ASLAN’dan anlık destek alabilirsiniz.

Ayrıca site bünyesinde HIV Forumu da mevcut.

3- Kirmizikurdele.org

Toplumun tüm kesimleri için kolay anlaşılır bir dilde ve uygulanabilir, kanıt temelli Türkçe HIV bilgisi üretmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan bir HIV bilgisi sağlayıcısı ve bilimsel kanıt temelli aktivizm odaklı bir sivil toplum kuruluşudur.

Kırmızı Kurdele İstanbul’un tamamı gönüllülerden oluşan ve dernek çalışmaları karşılığında maddi kazanç elde etmeyen ekibi; kolay anlaşılır ve doğruluğu bilimsel verilerle kanıtlanmış bilginin HIV yayılımına karşı en etkili araç olduğu inancıyla hiv bilgisi üretir.

Resmi adı Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği olan kurum, Nisan 2016 yılında kurulmuştur.

4-Aidsrehberi.com

Cinsel sağlık ile alakalı sormaya çekindiğiniz soruları cevaplamaya çalışan bir site de aidsrehberi.com. 12 yıldır yayın yapıyorlar. Bununla birlikte aynı kaygıları yaşayan üyelerle iletişime geçebilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.

5- Tahlil.com

Tahlil.com, 2008 yılında tahlillerin uzman doktorlarca yorumlanması ve hastaların bilgilendirilmesi konusunda hizmet vermek üzere yayın hayatına başlamış bir site.

2008’den günümüze  kadar sürekli gelişmiş ve giderek artan ziyaretçi kitlesine hizmet vermektedir.

Tahlil.com’un temel misyonu tahlillerin sonuçlarının ne anlama geldiğini konusunda hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirmek ve güncel sağlık konuları konusunda bilgi paylaşımında bulunmaktır.

6- Hivist.com

“Tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen HIV enfeksiyonu konusunda toplumda farkındalık yaratmak ve hastalara daha güvenli ve sağlıklı bir yaşam sunabilmek için her alanda mücadele eden bir avuç tıp doktoruyuz” şeklinde girişgahı olan sitedir.

Bu amaçlarla bir araya gelerek oluşturdukları dernekleri (HIVEND-HIV Enfeksiyonu Derneği) gerek bu hastalık ile savaşan hekimlerin, eğitim başta olmak üzere her türlü gereksinimlerini sağlamak, gerekse hastaları en güncel tedaviler ve yaklaşımlarla buluşturmayı amaçlamaktadır.

7- Pozitifyasam.org

2003 yılında kişisel bağlantılarla bir araya gelen HIV ile yaşayan birkaç birey, derneğin ilk buluşmalarını gerçekleştirdi. Zamanla bu buluşmalara birkaç doktor, birkaç aktivist ve hatta UNAIDS gibi kurumlardan arkadaşlar da katıldı. 2003 yılının Ekim ayında da HIV POZİTİF e-posta gurubu kurularak internet aracılığıyla sürekli haberleşme olanağı sağlandı. Bu e-posta listesi, özellikle İstanbul’da olmayan ama internet erişimi olan HIV ile yaşayan kişiler için nefes alabilecekleri bir alan, hızlı ve kolay bir iletişim kanalı yarattı.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi, yıllar içerisinde edindiği bilgi ve deneyimleri kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra konu ile ilgilenen tüm kurum ve bireylere aktaran, HIV ile yaşayan bireylerin yaşamlarını kolaylaştıran, haklarını savunan projeler üreten çatı kurum haline geldi.

8- Doktorsitesi.com

Doktorsitesi.com 2004 yılından bugüne doktor ve uzmanlarla hastaları bir araya getiren bir sağlık platformu. Doktorsitesi.com’dan doktorlara randevu almak ve soru sormak ücretsiz.

9- Coskuntecimer.com

2006 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümünü kuran ve halen bu üniversitenin Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten Prof.Dr.Coşkun Tecimer, Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Hematoloji – Onkoloji bölümünde profesör doktor olarak görev yapıyor.

Sitesinden sorularınıza elinden geldiğince yanıt veren Prof.Dr.Coşkun Tecimer, güvenilir kaynakların başında geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.