Menü Kapat

Evde HIV Testi Güvenilir mi ?

Evde HIV Testi  güvenilirdir, hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO), mevcut HIV testi hizmetlerinin yanında Evde HIV testi yapılmasını önermektedir.

Bu testlerin de çeşitli türleri vardır. Tükürükteki HIV antikor seviyeleri, kandaki HIV antikor seviyelerinden daha düşüktür. Dolayısıyla tükrükten yapılan Evde HIV Testi, HIV’i bir kan testi kadar hızlı tespit edemeyebilir.

Oysa parmak ucu kanından bakılan “Doktorix Evde HIV Testi” gibi testlerin Hastanede yapılan testlerden güvenilirlik bakımından neredeyse hiç farkı yoktur.

Evde HIV Testlerinin Faydaları Nelerdir ?

HIV erken teşhis edilirse ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanırsa, yönetimi ve tedavisi çok daha kolay olacaktır.

Evde yapılan HIV testleri, kişilerin Hastanelerden randevu almak, test sonuçlarının ifşa olması, sıra beklemek, yüzlerce TL ücret ödemek zorunda kalmadan, dakikalar içinde sonuç almalarına olanak tanır.

Evde HIV Testi, insanların virüsü diğer test yöntemlerinden daha erken saptamalarını sağlar. Bu, virüsün kendileri ve çevrelerindeki diğerleri üzerindeki etkisini sınırlamalarına yardımcı olur.

Erken teşhis, tanımadıkları kişileri bile koruyabilir, çünkü cinsel partnerleri potansiyel olarak HIV ile enfekte olup daha sonra bunu başkalarına aktarabilir.

Erken tedavi de  virüsü tespit edilemeyen seviyelere kadar bastırabilir ve bu da HIV’i aktarılamaz hale getirir. CDC, her mililitre (mL) kandaki 200 kopyadan daha az viral yükün artık tespit edilemez olduğunu ilan etmiştir.

Evde HIV Testi Negatif, Bu Yeterli mi ?

Bir kişi negatif bir test sonucu alırsa ve maruz kalmasının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçtiyse, HIV  olmadığından oldukça emin olabilir.

Maruz kalmanın üzerinden 3 aydan az bir süre geçmişse, emin olmak için 3 aylık sürenin sonunda tekrar bir HIV testi yaptırmaları uygundur.

Evde HIV Testi Pozitif, Ne Olacak ?

Bir kişi pozitif bir sonuç alırsa, bir hastaneye gidip emin olmak veya başka bir numuneyi test ettirmek için numuneyi tekrar test etmelidir. Tekrar pozitif çıkması, bir kişinin HIV taşıdığı anlamına gelir.

HIV testi pozitif çıkan kişilerin, en kısa sürede bir enfeksiyon uzmanına gitmesi gerekir.

Doktorlar, HIV’li bir kişiyi hemen antiretroviral tedaviye başlatabilir. Bu, HIV’in ilerlemesini durdurmaya yardımcı olan ve HIV’in diğer insanlara bulaşmasını önlemeye yardımcı olan bir ilaçtır.

Evde HIV Testi Güvenilir mi ?

Dünya genelinde Evde HIV testlerinin hassasiyeti (HIV virüsü varsa bunu saptama oranı) % 99,7 ve özgüllüğü (HIV virüsü yok ve testin de yok deme oranı) % 99,9 civarındadır.

Burada önemli olan testin doğru zamanda ve usulune uygun yapılmasıdır. Yani şüpheli temastan en az 1 ay geçinde test yapılmalı ve 3.ayda son kez tekrarlanmalıdır.

Erken dönemde test yapılırsa henüz antikorlar oluşmamış olabilir ve kişide HIV virüsü varsa bile yalancı negatif sonuç alınır. Bu hastanelerde bile yapılsa aynı sorun yine vardır.

HIV Testleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.