Menü Kapat

COVID ve AŞILAR PPT

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Virüs bulaşmış çoğu insan hafif ila orta derecede solunum yolu hastalığı yaşayacak ve özel tedavi gerektirmeden iyileşecektir. Bununla birlikte, bazıları ciddi şekilde hastalanacak ve tıbbi müdahale gerektirecektir. Yaşlı insanlar ve kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik solunum yolu hastalığı veya kanser gibi altta yatan tıbbi durumları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Herkes COVID-19 ile hastalanabilir ve herhangi bir yaşta ciddi şekilde hastalanabilir veya ölebilir.

Bulaşmayı önlemenin ve yavaşlatmanın en iyi yolu, hastalık ve virüsün nasıl yayıldığı hakkında iyi bilgi sahibi olmaktır. Başkalarından en az 1 metre uzakta durarak, uygun şekilde takılmış bir maske takarak ve ellerinizi sık sık yıkayarak veya alkol bazlı bir ovma kullanarak kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyun. Sıranız geldiğinde aşı olun ve yerel rehberliği takip edin.

Virüs, enfekte olmuş bir kişinin ağzından veya burnundan öksürürken, hapşırırken, konuşurken, şarkı söylerken veya nefes alırken küçük sıvı parçacıklar halinde yayılabilir. Bu parçacıklar, daha büyük solunum damlacıklarından daha küçük aerosollere kadar değişir. Örneğin, bükülmüş bir dirseğe öksürerek solunum görgü kurallarını uygulamak ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız iyileşene kadar evde kalmak ve kendinizi izole etmek önemlidir.

Covid 19 ve Aşılar PPT” sunusunu indirmek için tıklayınız.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.