Menü Kapat

AST Değerini Düşürmek için Ne Yapmalı ?

AST değerini hızlıca düşürmek sorusu, özellikle askeri lise sınavına girenler tarafından en fazla sorulan soruların başında gelir. Yüksek AST seviyeleri karaciğer hasarının bir işareti olabilir.

AST seviyelerini düşürmek için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri muhtemelen gerekli olacaktır.

Bu yazımda size AST seviyelerini düşürmek için 10 metod vereceğim. Ayrıca AST nin normal değerleri ve neden yükseldiğinden de kısaca bahsedecğim. Bana Youtube kanalımdan bu link ile ulaşabilirsiniz. Tabi abone olmayı da unutmazsınız sanırım 🙂

AST Nedir ?

Aspartat aminotransferaz (AST) normalde Karaciğer, Kalp, Pankreas, Böbrekler, Kaslar ve kırmızı kan hücrelerinizde bulunan bir enzimdir.

Normalde kanınızda çok az AST dolaşmaktadır (0 – 42 U/L arasında), ancak organlarınız veya kaslarınız hasar gördüğünde, örneğin Karaciğer hastalığı, Kalp krizi veya araba kazası, seviyeler yükselir.

AST kan testi, Karaciğerinizin veya başka bir organ/dokunuzun hasar görüp görmediğini belirlemek için genellikle diğer enzim testleri (ALT, ALP gibi) ile birlikte yapılır. 

AST kandaki toksinleri filtrelemek, besinleri depolamak ve safra üretmek için gereklidir. Karaciğerde hasar veya iltihaplanma, Karaciğerin bu enzimleri kan dolaşımına salmasına neden olarak vücutta yüksek AST seviyelerine yol açar.

AST seviyelerini düşürmek, Karaciğerin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olabilir. Yüksek AST tıbbi bir sorundur, Karaciğer hasarı veya Diyabet gibi yüksek AST nedenlerini doktor bulur ve tedavi eder. Birazdan sayacağım doğal yöntemler ise AST düzeylerini düşürmeye yardımcı olmak için tıbbi tedaviyi tamamlayabilir.

AST Değerini Düşürmek için Ne Yapmalı ?

Bir Dahiliye uzmanına gidip muayene olmalı. O nedenleri araştıracak ve gerekirse tedavi ve diyet verecektir. Bununla beraber doğal yöntemleri de ek olarak deneyebilirsiniz.

Doğal yöntemler şunları içerir:

1. Kahve İçmek

Ilımlı kahve tüketiminin Diyabet, Kardiyovasküler hastalık ve Siroz ve Kanser gibi Karaciğer hastalıkları risklerini azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Kahve içmek ALT ve AST seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Her gün bir fincan veya daha fazla kahve içmenin AST seviyelerini azalttığını gösteren birkaç araştırma mevcuttur.

Her gün 2-3 fincan kahve içen kişilerin, kahve içmeyenlere kıyasla Karaciğer kanseri (Hepatoselüler karsinom) riskinin % 38 ve Kronik Karaciğer hastalığından ölüm riskinin % 46 daha düşük olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca günde 4 veya daha fazla fincan kahve içenlerin Karaciğer kanserine yakalanma riskleri % 41, kronik Karaciğer hastalığından ölme riskleri ise % 71 daha düşük bulunmuştur.

Karaciğeri koruyucu özelliklere sahip kahvedeki kafeinin mi yoksa antioksidanların mı bu faydaları sağladığı tam net değildir. 2014’te yapılan bir araştırma, hem kafeinli hem de kafeinsiz kahvenin AST seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur. Dolayısıyla kahve tüketmeniz yararınıza olacak gibi görünüyor.

2. Düzenli Egzersiz 

Düzenli egzersiz, Karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Siroz gibi kronik hastalıkların tedavisinin bir parçası olarak düzenli bir egzersiz programı önerilmektedir. Her gün en az 30 dk hafif tempo koşu yapın.

3. Fazla Kilolardan Kurtulma

Araştırmalar, kilo kaybının yağlı Karaciğer hastalığının tedavisinde ve Karaciğer fibrozunun önlenmesinde önemli bir faktör olduğunu bulmuştur. Kilo kaybı İnsülin duyarlılığını artırır ve iltihabı azaltır. Kalorilerde azalma ile birlikte düzenli egzersiz de Karaciğer kanseri riskini azaltabilir.

Dengeli bir diyetle egzersizi artırmak ve kalori alımını azaltmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

4. Folik Asit 

Folat eksikliği Karaciğere zarar verme riskini artırabilir ve potansiyel olarak Karaciğer kanseri ile bağlantılı olabilir. Folat bakımından zengin yiyecekleri yiyerek Karaciğer sağlığını iyileştirebilirsiniz, örneğin:

Sığır Karaciğeri
Ispanak
Börülce
Kuşkonmaz
Brüksel lahanası
Marul
Avokado bu dönemde başlıca gıdalarınız olsun.

Folik asit takviyesi almak da AST seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir. Günlük 0.8 miligram (mg) Folik asit dozunun AST seviyelerini düşürmede yardımcı olduğu bulunmuştur.

5. Diyet Değişiklikleri 

Daha fazla sebze yemek Karaciğer sağlığını iyileştirebilir.

Önceki öğle yemekleri ile karşılaştırıldığında, 1 ay boyunca daha sağlıklı öğle yemeği yedikten sonra % 20,3 daha düşük AST değerleri saptanmıştır. Besleyici öğle yemekleri şunları içeriyordu:

daha fazla sebze
daha az hayvansal protein ve daha fazla bitki bazlı protein
düşük enerji yoğunluğuna sahip gıdalar
daha fazla lif
artan miktarda potasyum, B6 vitamini ve folik asit

Karbonhidratlarca daha düşük bir diyetin, obez ve insüline dirençli yetişkinlerde AST düzeylerini düşürdüğü bulundu.

Sağlıklı bir Karaciğer için Amerikan Karaciğer Vakfı, aşağıdakileri içeren dengeli bir diyet yemenizi önerir:

işlenmiş gıdalardan, özellikle kızarmış yiyeceklerden ve şeker, yağ ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak
çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinden kaçınmak
tam tahıllar, meyve ve sebzeler yiyerek diyet lifini artırmak
Mümkünse organik yiyecekler yemek.

6. Yüksek Kolesterolü Azaltmak

Hem LDL hem de HDL yüksek seviyeleri ile yüksek Karaciğer enzimleri arasında bir bağlantı bulunmuştur.

Düzenli egzersiz ve aşağıdakileri içeren sağlıklı bir diyet yoluyla yüksek kolesterol seviyelerini azaltabilirsiniz:

et ve doymuş yağın azaltılması
trans yağlardan kaçınmak
artan diyet lifi
Omega-3 yağ asitlerinin alımını artırmak

7. İlaçlar veya Takviyeler

Bazı ilaçlar ve takviyeler Karaciğere daha fazla zarar verebilir.

Asetaminofen, çok fazla alınırsa Karaciğere zarar verebilir. Karaciğer hasarı olan kişilerin asetaminofen alması gerekiyorsa, günde 2.000 mg’dan fazla almamaları gerekir. 

Bazı bitkisel takviyeler Karaciğerdeki toksisiteyi  artırabilir:

chaparral
karakafes çayı
kava
takke
yohimbe

Dolayısıyla bunlardan uzak durun.

Aşırı Demir veya A vitamini de yüksek dozlarda Karaciğere zararlı olabilir. 

8. Alkol, Sigara ve Toksinlerden Kaçınma

Alkol Karaciğerdeki hasarı artırabilir, bu nedenle Alkol tüketmekten kaçının.

Sigara içen kişiler de sigarayı bırakmalıdır.

9. Deve Dikeni 

Deve dikeni, Karaciğer, Böbrek ve Safra kesesi sorunları da dahil olmak üzere çok sayıda rahatsızlık için kullanılan eski bir bitkisel ilaçtır.

Birçok bilimsel çalışma, deve dikenindeki (özellikle silymarin) bileşiklerin Karaciğeri toksinlerden korumaya yardımcı olduğu ve yeni Karaciğer hücreleri üretimine katkı sağlayarak iyileşmeyi teşvik ettiği sonucuna varmıştır. Silymarin ayrıca güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, silymarin’in kandaki AST düzeylerini ne ölçüde azaltabileceği, araştırmalar çelişkili olduğundan net değildir. Göreceli yan etki eksikliği nedeniyle, AST seviyeleri üzerinde dramatik bir etkisi olmasa bile, Karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olacak doğal bir çare arıyorsanız, devedikeni denemeye değer.

Süt Devedikeni takviyelerinin çoğu % 70-80 silymarin içerir ve çoğu sağlıklı gıda ve botanik mağazasında kapsüller, özler ve tentürler olarak bulunur.

Karaciğer hastalığı olan biri için tipik bir süt devedikeni dozu 200-300 mg, günde 3 kez şeklindedir.

10.Zerdeçal 

Zerdeçal tozu, klinik olarak en çok test edilen bitkidir, çünkü Karaciğer de dahil olmak üzere vücuttaki birçok organın iyileşmesine yardımcı olan güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidandır.

Zerdeçaldaki en güçlü bileşik, hem hayvanlarda hem de insanlarda yüksek Karaciğer enzim düzeylerini (ALT ve AST) azalttığı gösterilen kurkumin’dir.

Karaciğer enzimleri üzerinde önemli bir etki yaratmak için gereken miktarlar, 12 hafta boyunca günde yaklaşık 3.000 mg’dır.

Zerdeçal (kurkumin) ayrıca kardiyovasküler hastalık, Alzheimer ve sayısız kanser riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Hint ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan Köri tozu, zerdeçal/kurkumin açısından zengindir ve Köriye zengin sarı rengini verir.

AST Normal Değerleri Nasıldır ?

AST seviyeleri litre başına 50 üniteden (U/L) az olmalıdır.

AST Yüksekliği Nedenleri Neler ?

AST yüksekliğinin ana nedenleri şunlardır;

Karaciğer yağlanması

Hemoliz (kan alırken turnikenin fazla veya uzun sıkılması veya kanı zor alma durumlarında sıktır)

Kronik (devam eden) Hepatit

Siroz (uzun vadeli hasar ile Karaciğer yetmezliği)

Safra kanallarında tıkanma

Karaciğer kanseri

Akut viral hepatit

Karaciğerin ilaçlardan veya diğer toksik maddelerden zarar görmesi

Karaciğere kan akışında bir tıkanıklık

Karaciğer hastalığınız varsa, genellikle ALT seviyeniz AST seviyenizden daha yüksek olacaktır.

Karaciğerinize bağlı olmayan AST yüksekliği nedenleri de vardır,bunlar:

Yanıklar

Kalp krizi

Yoğun egzersiz

Kas yaralanması

Gebelik

Pankreatit

Nöbetler

Ameliyat

Diyabetik ketoasidoz

Eritromisin veya para-aminosalisilik asit gibi bazı antibiyotikler

Özetle

Karaciğer enzimi AST’nin yüksek seviyeleri, Karaciğer hasarının bir işareti olabilir. Düzenli egzersiz yapmak ve diyet değiştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaparak AST seviyelerini düşürebilirsiniz ama önce mutlaka bir doktora görünün.

Lif alımını artırmak, doymuş yağları ve işlenmiş gıdaları azaltmak ve ayrıca meyve ve sebzelerden çeşitli besinleri tüketmek, seviyelerin düşmesine yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.